Letní Univerzita

Zažij nejlepší léto svého života!

Letní univerzita jsou nezapomenutelné dvoutýdenní prázdniny, které pro ostatní členy AEGEE organizují dobrovolníci z místních poboček. Jde o neopakovatelný zážitek, kdy se máte šanci dokonale seznámit s místem, kam cestujete.

Letní univerzita je jedním z projektů AEGEE. Je to nejstarší a nejúspěšnější projekt – členové AEGEE jezdí na letní univerzity po celé Evropě už od roku 1988!

Odkaz na oficiální web projektu a seznam všech letních univerzit, na které se můžete hlásit, najdete zde:   www.projects.aegee.org/suct/su2021/

O Letních univerzitách

Letní univerzity jsou pořádány místními organizacemi AEGEE, tzv. anténami. Jde tedy o místní, velmi milé lidi, kteří účastníkům připravují program po celou dobu pobytu. Budou se vám snažit ukázat to nejlepší ze své země a nejspíš vás zavedou na místa, o kterých se v žádném průvodci nedočtete.

Letní univerzita je taky super příležitost poznat místní kulturu a kuchyni. O navštívené zemi si určitě uděláte dobrý obrázek. Zajímá vás místní jazyk, denní rytmus, úroveň místní dopravy, přírodní a kulturní krásy, večerní párty, místní restaurace atd.? Tak v tom případě rozhodně vyražte na Letní univerzitu, protože tohle všechno tam rozhodně ochutnáte.

Proč se Letní univerzita jmenuje tak, jak se jmenuje, je docela těžké říci, každý v AEGEE na to má svůj trochu odlišný názor. Jedno jisté rozhodně je, dokonale si zde procvičíte jazyk – na většině Letních univerzit se mluví anglicky, protože na ně přijíždějí účastníci ze všech koutů Evropy a angličtina je všem srozumitelný jazyk. Nicméně některé Letní univerzity jsou zaměřeny na místní jazyk, takže můžete například procvičit svoji němčinu či italštinu. Navíc se zde ještě setkáte s novými lidmi z celé Evropy a za dobu trvání Letní univerzity se i dokonale poznáte.

Typy Letních univerzit

Summer Course (SC): Je typ Letní univerzity zaměřené na specifické téma, od výuky jazyka a místní kultury po životní prostředí a politiku. Vzdělávání v daném tématu je vyčleněno minimálně 14 hodin týdně. Doba trvání je 2-4 týdny  a cena maximálně 77 Euro na týden.

Kam se dá vyjet

AEGEE má 209 antén (místních organizací v jednotlivých městech), z nichž každá minimálně jednou za dva roky pořádá mezinárodní event (nejčastěji jde o Letní univerzitu). Některé z antén pořádají SU každý rok, často více antén spolupracuje na jedné Letní univerzitě, takže poznáte více měst. A vždycky je z čeho vybírat! Různorodost míst konání je dechberoucí – města z jižních i severních států, pobřežní i vnitrozemská, na východě i západě, velká i malá města – vybere si každý.

Kdy se dá na Letní univerzitu vyjet

Letní univerzity probíhají o letních prázdninách, tj. od června do září.

Podmínky účasti na Letní univerzitě

Musíš být členem AEGEE-Brno, přes internet vyplnit přihlášku a poslat motivační dopisy. Zúčastnit se Letní univerzity můžeš i když již nejsi studentem. Nezáleží na tom, z které univerzity jsi, ani který obor studuješ.

Proč musím být členem AEGEE-Brno?

Možnost účastnit se letní univerzity je jednou z nejpodstatnějších výhod členství. Na druhou stranu nikoho nenutíme ke členství aktivnímu.

Co s sebou toto členství přináší?

Záleží jen a jen na tobě. Letní univerzity nejsou jedinou náplní aktivit AEGEE ani jejích „antén“ v jednotlivých univerzitních městech celé Evropy. Aktuální výpis akcí nalezneš na stránkách AEGEE-Europe v sekci Events. Některé akce jsou zaměřeny na rozvíjení tzv. softskills. Můžeš se také stát členem některé Working group podle toho, co tě zajímá. Existuje skupina zabývající se mezinárodní politikou, lidskými právy, tancem, životním prostředím atp. AEGEE-Brno pořádá řadu tzv. social events, Internationa Dinner, Československý víkend, výměny s jinou anténou atd. Můžeš se jen účastnit nebo pomoci s organizací nebo se třeba stát prezidentem

Organizátoři do Letních univerzit zahrnují také dobrovolnou část programu za příplatek (tzv. optional fee), která zahrnuje nějakou zvláštní aktivitu – například další výlet, hraní bowlingu, kánoe, ochutnávky vín atp. Optional fee se pohybují od 10 € do 40 €

Chceš-li se dozvědět více, podívej se na náš web www.aegee-brno.org nebo napiš na info@aegee-brno.org.

Přihlašovací proces

Do kdy se můžu přihlásit?

Přihláška na internetu musí být vyplněná nejpozději 24. dubna 2021.

Co napsat do motivačního dopisu?

Napiš něco o sobě a důvod, proč se chceš zúčastnit právě této letní univerzity. Motivace nemusí být příliš oficiální, výběr dělají mladí lidé jako Ty, takže je vhodné uvést něco, co je zaujme. Nezapomínej, že výběr účastníků se provádí hlavně na základě motivačních dopisů. Proto se snaž zapůsobit právě prostřednictvím těchto dopisů. Na každý motivační dopis máš maximálně 2500 znaků. Rozhodně ale nemusíš využít celý rozsah, příliš dlouhý motivační dopis je spíše na škodu – organizátoři čtou těchto dopisů třeba 60.

Co se stane potom?

Po preselection budou přihlášky rozeslány příslušným anténám (tam, kam jsi byl předvybrán), které na základě motivačních dopisů vyberou „nejvhodnější“ účastníky.

Dokdy se dozvím, zda mě vybrali?

Nejpozději do 1. května se dozvíš, na kterou letní univerzitu jsi předvybrán (na jednu ze tří, kterou jsi vyplnil v přihlášce), pouze organizátoři této předvybrané SU budou číst tvůj motivační dopis, tak si dej záležet na všech třech. Nejpozději 14. května se dozvíš od organizátorů tvé předvybrané letní univerzity, jestli jsi byl skutečně vybrán a zda už se můžeš začít balit

Co mám dělat, když mě vybrali?

Organizátoři tě budou kontaktovat a poskytnou Ti další informace. Většinou zřídí třeba Facebookovou skupinu, prostřednictvím které budete v neustálém kontaktu. Tam se dozvíš i všechny potřebné informace a můžeš se dohodnout s ostatními účastníky na nejrůznějších věcech – třeba na společné cestě, nebo kdo co doveze na ochutnání. 

Co když mě nevybrali?

Když Tě nevybrali v prvním kole, neznamená to, že nepojedeš na letní univerzitu vůbec. Můžeš být zařazený na tzv. waiting listu a pokud někdo svou účast odmítne (stává se to celkem často, i třeba 5 lidí na jednu SU), můžeš být na jeho místo vybrán Ty. Pokud už jsi ve waiting listu, není na škodu se průběžně informovat u organizátorů, zda nemají volné místo a připomínat se. Můžeš se také zkusit přihlásit přes tzv. opencall. Ten mohou vyhlásit organizátoři Letních univerzit, pokud nemají dostatečný počet účastníků, nebo si přejí větší pestrost např. národností.

Kde mohu získat další informace?

Můžeš tak udělat na našich schůzkách, které se konají každou středu v 19.00 v kavárně ŠESTÁ VĚTEV na Moravském náměstí (Momentálně po internetu prostřednictvím Microsoft Teams, pro bližší info, nás můžeš kontaktovat mailem nebo na facebooku), nebo nás kontaktuj přes mail info@aegee-brno.org. Můžeš se také stát naším fanouškem na Facebooku a položit svůj dotaz tam. V nejnaléhavějších případech volej na telefonní číslo +420 607 161 655. Vždy ti ochotně poradíme.