Na slovíčko s legendou – Peťa Védlová

Za poslední dekádu prošla AEGEE-Brno celá řada pozoruhodných osobností, jejichž zkušenosti a zážitky s organizací bychom do budoucna rádi zprostředkovali v rubrice Na slovíčko s legendou. Volba, kým začít, nebyla snadná, ale nakonec padlo rozhodnutí na mladší ze sester Védlových. Tuto dámu rozhodně nepřehlédnete (a nepřeslechnete), je jí totiž všude plno. Peťa patřila po dlouhá léta mezi nejvýraznější osobnosti brněnské antény, prošla třemi boardy, organizovala čtyři letní univerzity a na dalších dvou byla jako helper (a i letos přislíbila svou pomoc), pomáhala organizovat dvě NWM v Brně a zúčastnila se téměř dvou desítek zahraničních eventů. Byla to také ona, kdo spojil celou jednu éru AEGEE s irským pubem Immigrant. Celé generace nových členů pak uchvacovala svým výrazným hlasem a srdečným vystupováním (autor rozhovoru dobře pamatuje…), pro svou ráznost a houževnatost si vysloužila přezdívku „Největší chlap v AEGEE“. Peťa Védlová si titul legenda určitě zaslouží.

Vzpomínáš si ještě, jak ses k AEGEE dostala?

Jojo vzpomínám, i když už to bude řada let. Oficiálně jsem se stala členkou v roce 2012, ale ségra (přes ni jsem se k AEGEE dostala) mě už dřív používala jako taxikáře a pomocnou sílu. Takže jsem nejdřív byla něco jako helper, nebo možná spíš pikr jestli vám to něco říká (pikr – p*** k ruce :D). No a nejvíc mě asi přesvědčilo NWM Now we move a konference EaP countries on the way to EU integration pořádané v Brně.

Máš na svá první léta v AEGEE nějakou silnou vzpomínku?

Na první léta jich mám opravdu strašně moc, je těžké vybrat jednu konkrétní. Ale co bylo fakt super byla jak moje první SU v Catanii, to byla pecka, tak moje první Agora. Na Agoře to bylo skvělý, protože jsem se tam potkala se spoustou lidí s podobnými zájmy (některé jsem znala už z dřívějška). Líbilo se mi, jak měli mnozí i přes bujaré noci stále zájem vést AEGEE kupředu. No a SU v Catanii byla úžasná, jejich organizační tým je pro mě doteď velkým vzorem. Skvělý program, načasování i zábava. Není divu, že několikrát vyhráli nejlepší SU.

V Turecku na Letní univerzitě tě prý jeden místní požádal o ruku? Můžeš to přiblížit?

Joo no na to bych málem zapomněla :D. Z mé strany to zas tak emotivní nebylo. Jak bych to přiblížila… Turci jsou trošku jiná nátura než my (řekněme středoevropani), no a ten borec, nebudu jmenovat, jaksi nechtěl abych po letní odjela, ačkoliv mezi námi nic nebylo. No a nenapadlo ho asi nic lepšího než mi koupit prstýnek a požádat mě o ruku. Takovej pěknej prstýnek, kterej se mi líbil v Grand Bazaaru. Já mu řekla ať neblbne, ale prstýnek jsem si nechala 😀 On naštěstí pochopil, že tohle asi fakt není to ono, mimo to, že jsem už tou dobou měla svého současného přítele. No a ten prstýnek je už dávno rozbitej.

Co bylo nejhezčí místo, na které ses díky AEGEE dostala?

To jsou těžký otázky sakryš. No opravdu hezkých míst jsem navštívila spoustu, ale nejvíc se mi asi líbilo na Bajkale, kde jsem byla v rámci SU Transsiberian Dream v létě 2016. To bylo opravdu skvělý. Nádherná nedotčená příroda, žádnej signál, jen nebe plný hvězd. Na to jak jsem městskej člověk mě tohle úplně uchvátilo.

Vím, že jsi navštívila stretka i v poslední době, v čem vidíš největší rozdíl mezi současností a minulostí AEGEE?

Největší rozdíl je asi prostě jen v době. Navíc teď už jsem stará a pracující 😀 (ve skutečnosti jen pracující, stále vypadá na dvacet pozn. autora)  takže je to težký to hodnotit. Taky jsem byla dlouhou dobu v boardu, takže i z této strany to asi není úplně objektivní. Líbí se mi, že jsem tam viděla hodně nových tváří a zdá se, že se kolektiv rozrůstá. Takže za mě jen tak dál, protže základ jsou lidi. Zbytek se poddá.

Je něco, co bys chtěla novým členům a členkám vzkázat?

Buďte akční a nevymlouvejte se na málo času. Překonávání se je velmi dobrá zkušenost do života. Mimo jiné zjistíte, kolik skvělých věcí jste schopni zvládnout za jeden den, nebo týden, nebo třeba i měsíc. Věřím, že vy jste budoucnost AEGEE. 😉

Takhle nějak se kalilo na Summer University v Catanii (Sicílie) 2013

catania catania2 catania3

Summer University Izmir (Turecko) 2014 – jde-li o parodování národních tradic, patřila Peťa vždy k nejlepším

TUrecko1

Na Agoře v Caliagri (Sardinie) 2014 patřila Peťa k vůdčím osobnostem brněnské výpravy

Agora CaliagriCaliagri

A dost ji to zmohlo…

Caliagri2

Příprava na příjezd účastníků brněnského NWM 2015

NWM Brno

Summer University v Albanii 2015 – pamětníci vyprávěli (ověřeno z více zdrojů), že poté, co se oficiální organizátoři dle jejího názoru ukázali jako neschopní, převzala de facto organizaci letní Peťa. Dnes již Albánci letní univerzity neorganizují…

Albania

Jak dojedou do Brna Turci, je Védlová vždycky po ruce

turci v brně2

SU Transsiberian dream 2016, od Petrohradu…

petrohrad

…přes Bajkal…

bajkal

…až do Číny (vzadu Terakotova armáda) – jednou v hospodě Peťa vzpomínala, že kdesi v Mongolsku na počest její a jejích přátel místní farmář zabil ovci tak, že jí rozřízl hruď, do řezu nacpal ruku a tou zvířeti zastavil srdce

terakot

I když je v současnosti aktivní už méně, stále pomáhá, kde je třeba – Na stánku AEGEE-Brno v září 2017

stanek

Před necelým měsícem pomohla Peťa týmů AEGEE-Brno ke druhému místu v hospodském kvízu u Dřeváka (duben 2018)

kviz